П'ятниця, 25 червня 2021

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Варто пам’ятати, що картоплю треба копати за сухої погоди, коли бульби досягнуть повної фізіологічної стиглості: бадилля починає засихати, а шкірочка грубішає та перестає злущуватися. Урожай, зібраний у цей час, містить максимальну кількість сухої речовини та вітамінів, а тому краще зберігатиметься.

Проте в окремих випадках, коли ділянку засаджено сумішшю сортів з різними строками достигання або внесено надмірні дози азотних добрив чи свіжого гною, бадилля не висихає аж до настання строку збирання. У такому разі потрібно за 5-7 днів до збору скосити його, залишивши стерню заввишки 7-10 см. Якщо картопля була ушкоджена фітофторозом і бадилля засохло, його скошують за 7-12 днів до збору врожаю, виносять з ділянки і спалюють. Завдяки цьому картопля швидше достигає, припиняється доступ інфекції з хворих стебел, що може стати причиною загнивання під час зберігання.

Пам’ятайте, зволікання зі збором картоплі впливає на врожайність, оскільки зростає ураженість бульб хворобами (гнилями) та шкідниками.

Якщо спеціально відведеної ділянки для вирощування насіннєвого матеріалу немає, і ще в період цвітіння господар позначив добре розвинуті кущі з властивими сортові ознаками, першими викопують саме ці рослини. З них відбирають здорові бульби діаметром 50-60 мм, з характерними для цього соту забарвленням шкірочки та формою, а хворі, травмовані та ушкоджені хворобами чи гризунами – вибраковують.

Відібрану на насіння картоплю протягом 10-12 днів озеленюють просто неба, або під навісами чи в затінку дерев, щоб не було сонячних опіків. Її розкладають шаром в одну-дві картоплини і періодично перевертають, аби світло потрапляло з усіх боків. В озеленених картоплинах утворюється речовина, яка підвищує стійкість до хвороб та поліпшує насіннєві якості. Проте таку картоплю ні в якому разі не можна ні вживати в їжу, ні давати худобі.

Після заготівлі садивного матеріалу варто почати викопувати врожай на всій ділянці – спочатку ранньостиглі, потім середні, а наостанок – пізньостиглі сорти. Копають обережно, щоб не пошкодити шкірочку, оскільки це значно збільшить втрати.

Викопану картоплю в суху погоду розкладають для просушування на 3-6 годин тонким шаром на окремо вибраній ділянці. Але не варто ризикувати і залишати картоплю на ніч, щоб її не намочив дощ.

Просушений матеріал сортують здебільшого на три частини: великі - для споживання, середні – на насіння, дрібні, пошкоджені при збиранні або шкідниками та хворобами – на корм худобі.

Якщо доводиться копати у складних погодних умовах і немає можливості просушити картоплю, її складають у невисокі бурти або купи, укривають мішками, матами або соломою. Щоб вберегти урожай від сонячного світла та низьких температур, його витримують таким чином протягом 3-4 тижнів. Цей період називається лікувальним – картопля добре просихає, очищується від налиплої землі, у неї грубішає шкірочка, загоюються травми.

Лікувальний період необхідний для всього урожаю, навіть для того, який просушили і перебрали. Після цього картоплю остаточно перебирають, сортують і закладають на тривале зберігання. У сховищах, де картоплю тримають упродовж багатьох років, накопичуються збудники інфекційних захворювань та шкідники, тому за 3-4 тижні до закладання сховище очищують від сміття, землі та залишків минулого врожаю, просушують дерев'яні конструкції, ремонтують засіки, забивають дірки, через які можуть пролізти гризуни, і дезінфікують.

Стіни і стелю білять гашеним вапном – 2.5 кг на відро води, додавши 30г залізного купоросу або 50-100 г формаліну, та обприскують 2%-ним розчином цього препарату. Після дезінфекції сховище щільно зачиняють на 48 годин, а потім добре провітрюють.

Харчові й товарні якості картоплі залежать від умов зберігання. Наприклад, якщо врожай зберігався в теплих підвалах за температури вище 10-15°С, необладнаних припливно-витяжною вентиляцією, він через кілька місяців починає в’янути, проростати та втрачає смак. Тому така картопля непридатна на насіння.

Варто пам’ятати, що зберігаючи картоплю, особливо у малопристосованих сховищах, слід щоденно перевіряти не тільки температуру повітря (вона має бути в межах 3-5°С), а й переглядати, чи не з'явилися вогнища загнивання. Якщо ви виявили загнивання, картоплю переберіть та добре просушіть.

 

 

Державний інспектор ГУ Держпродспоживслужби                        Блецкан І.М.

в Закарпатській області

asociat

Меню користувача

Районні видання

ufptnf2

online2

Міжгір’я в ретро

007

Соціальний проект

Міжгір’я спортивне

emblem mini

Фан зона ФК "ВЕРХОВИНА"

Календар подій

Червень 2021
25
П’ятница
09:43
mobile